امسال به احتمال قوی از جایزه نوبل ادبیات خبری نیست

رسانه‌های جمعی سوئد از احتمال حذف جایزه ادبی نوبل در سال جاری خبر داده و آن را به وضعیت درونی این نهاد فرهنگی نسبت داده‌اند. کمیته نوبل این موضوع را تأیید کرده، اما گفته که در این باره هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است.

آکادمی نوبل از سال ۱۹۰۱ تا کنون هر سال جایزه ادبی را به یک نویسنده بزرگ اعطا کرده و تنها ۷ بار به علت جنگ یا بحران‌های دیگر از اعطای آن خودداری کرده است.

آکادمی نوبل هم‌اکنون با اتهامات فساد روبروست. گفته می‌شود که یکی از اعضای کمیته از امکانات بنیاد نوبل برای نفع شخصی بهره‌برداری مالی کرده است.

به یکی از اعضای کمیته نیز اتهام سوءاستفاده جنسی وارد آمده است.

اعضای بنیاد نوبل با ابراز تأسف از لطمه‌ای که به حیثیت و شهرت این مؤسسه پراعتبار وارد آمده، ترجیح می‌دهند که امسال ۲۰۱۸ در بخش ادبیات جایزه‌ای اعطا نشود.

۱۵کتاب برتر ادبیات اروپا و روسیه کدام‌ها هستند؟

✒️«محاکمه» فرانتس کافکا
کافکا که سال۱۹۲۴ و در چهل و یک سالگی درگذشت از بزرگ‌ترین نویسندگان آلمانی‌زبان قرن بیستم است.رمان «محاکمه»او با دستگیری فردی بدون اعلام هیچ دلیلی شروع می‌شود. این کتاب که به عنوان کتابی درباره دنیایی بدخواه شناخته شده به درک ما از خودمان کمک می کند.

✒️«اگر این یک مرد است» نوشته پریمو لوی
لوی که سال۱۹۸۷در شصت و هشت سالگی درگذشت،شیمی‌دان و نویسنده ایتالیایی است که اسیر نازی‌ها شد و ده ماه در اردوگاه آشویتس اسیر بود.خاطرات اسارت او از آشوییتس و اروپای شرقی در دو کتاب «اگر این یک مرد است» و «معاهده» گرد آمده است.وقتی کتاب «اگر این یک مرد است»از اردوگاه مرگ منتشر شد، چنان شوک برانگیز بود که همه انکارش می‌کردند.

✒️«زندگی: کتاب راهنمای یک کاربر» نوشته ژرژ پره
پره رمان نویس و فیلمساز فرانسوی که سال ۱٩٨٢ در ۴۵سالگی درگذشت جوایز مهم ادبیات فرانسوی از گنکور گرفته تا رنودو و مدیسی را در کارنامه دارد. او در کتاب «زندگی: کتاب راهنمای یک کاربر» افکارش را درباره همه زندگی و تاریخ گردآورده است.

✒️«دون کیشوت» میگوئل دو سروانتس
رمان سروانتس با خلق قهرمانی متفاوت که دچار توهم است و وقت خود را با خواندن آثار ممنوعه می‌گذراند، به عنوان یکی از نخستین رمان‌هایی شناخته می شود که ادبیات امروز را شکل دادند. شخصیت اصلی داستان خود را جای یک شوالیه می‌بیند و دشمنانی فرضی در برابر خود می‌بیند که اغلب کوه‌ها و درخت‌ها هستند. «دن کیشوت» پهلوانی خیالی و بی‌دست‌وپاست که خود را شکست‌ناپذیر می پندارد. امکان ندارد کسی این کتاب را بخواند و شیفته او ودنیای تخیلی‌اش نشود.

✒️«اعترافات» ژان ژاک روسو به سال ۱٧٨٢
روسو با این کتاب قصد داشت به تحلیل خودش و همه اشتباهاتش بپردازد. در این کتاب که پس از مرگ فیلسوف و نویسنده فرانسوی منتشر شد،  او بدون پرده‌پوشی به خطاهای خود اعتراف کرده و پیش از آنکه دربند اعتراف باشد، در پی توصیف خویشتن است. او با این کتاب اروپا را متحول کرد.

✒️«درجستجوی زمان از دست رفته» مارسل پروست
جملات طولانی و فشرده و موضوع بی ثبات و لغزنده در بیان خاطراتی که در هشت جلد گرد آمده، مجموعه زندگینامه خودنوشت پروست است؛ شاهکاری پر از شایعه و سخنان بی پایه تا رفتارهای روزمره ملال انگیز. او با این کتاب یک تحلیل عمیق ادبی، هنری، فلسفی و اجتماعی جامعه فرانسه را در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن بیستم، در برابر خواننده قرار می دهد. پروست سال ۱٩٢٢ در ۵۱ سالگی درگذشت.

✒️«سبکی تحمل ناپذیر هستی» نوشته میلان کوندرا
کوندرا نویسنده چک که اکنون ٨۵ سال دارد و سال‌هاست در فرانسه زندگی می کند، در این کتاب که به سبکی فلسفی و مقاله مانند نوشته شده از احساساتش دربرابر خشونت تمامیت خواهانه در شهر پراگ و شخصیت‌هایی که خلق کرده سخن می‌گوید و به داوری مسایل مختلف از بتهوون تا مسایل روزمره می‌پردازد تا نشان دهد تشخیص راه درست از نادرست برای انسان ناممکن است.

✒️«آنا کارنینا» نوشته لئو تولستوی
تولستوی در این کتاب جامعه اشرافی روسیه را زیر ذره بین گذاشته و با رآلیسم قوی خود و استادی شخصیت اصلی خود را که زنی به نام آنا است، شکل داده است. این کتاب به عقیده بسیاری از منتقدان بهترین کتاب تاریخ است.

✒️«زوربای یونانی» نوشته نیکوس کازانتزاکیس
نویسنده ای جوان قصد دارد تا یونان حقیقی را ببیند. این شخصیت با زوربا مرد میانسالی آشنا می شود که دست به هر کاری می‌زند تا این حقیقت را به او نشان دهد. زوربا تاثیر عمیقی بر مرد می‌گذارد و راوی در پایان به درک تازه‌ای از زندگی و لذت‌های آن می‌رسد. کازانتزاکیس  که سال ۱۹۵۷ در ٧۴ سالگی درگذشت، در آثارش دغدغه‌های جامعه بشری را منعکس کرده است.

✒️«دی کامرون» نوشته جیووانی بوکاچیو
این کتاب شبکه ای از صد داستان است که از شخصیتی به شخصیت دیگر می رود و از افرادی می گوید که به دلیل بلای طاعون از فلورانس در حال فرار هستند. هر یک از این داستان ها به شیوه ای متفاوت خواننده یا شنونده را به خود مجذوب می‌کند.

✒️«شبی از شب‌های زمستان مسافری» نوشته ایتالیو کالوینو
کالوینو از نویسندگان ایتالیایی قرن بیستم است. این نویسنده، خبرنگار، منتقد و نظریه‌پرداز ایتالیایی با فضای انتقادی آثارش، به عنوان یکی از مهم‌ترین داستان نویس‌های ایتالیا در قرن بیستم شناخته می شود. شروع فوق‌العاده کتاب «شبی از شب‌های زمستان مسافری» گویای تسلط و توانایی او بر شیوه‌های داستان‌گویی مدرن است: تو داری شروع به خواندن داستانِ جدید ایتالو کالوینو می‌کنی، آرام بگیر، حواست را جمع کن و …

✒️«جنایت و مکافات» نوشته فئودور داستایوسکی
م می دانیم چه کسی این کار را انجام داده، کارآگه هم یم داند. اما ما می خواهیم بدانیسم که چرا یک دانشجو باید صاحبخانه اش را بکشد؟ در این تریلر روانشناسانه نویسنده همدلی خودش را با ایده‌آلیست‌های خشمگین نشان می دهد و از زنان لگد شده و احساس‌گرایان رنج کشیده دفاع می کند و به این بهانه وارد روح زندگی شهری روسیه می شود.

✒️«پرنسس کلیوز» نوشته مادام دولفایت
این رمان که درباره زندگی زنی شریف است که می خواهد با عشق هم زندگی کند، به عنوان اولین رمان روانشناسانه شناخته شده است. بعدها دیگر رمان نویسانی مانند جورج ساند از طرحی که اینجا به کار رفته برای خلق آثارشان الهام گرفتند.

✒️«قهرمانی از دوران ما» نوشته میخاییل لرمانتف
به شیوه ای کاملا درهم و غیرمعمول، لرمانتوف در این رمان به بیان انی می پردازد که خیلی چیزهای غیرمعمول در هم پیچیده هستند که می توانند به دوئل منتهی شوند و مسیر عشق و سرنوشت را تعیین کنند.مشکل این است که آیا خواننده می تواند نسبت به قهرمان بی‌پروایی که او خلق کرده بی تفاوت بماند؟

✒️«اعتراف نامه فلیکس کرول» نوشته توماس مان
این کتاب آخرین و جذاب ترین کتاب مان است و او در آن او برخی از سوال‌های بسیار بزرگش را طرح کرده است- آیا هنرمندان دروغگو هستند؟ آیا اروپا به سمت زوال می رود؟ او به شیوه ای بسیار روحانی، جنجالی و با مزه به پاسخ هایش می‌رسد.

سریال بعدی آمازون، ارباب حلقه ها!!!

شنیده های ما حاکی از اونه که موفقیت سریال بازی تاج و تخت به مدیران شرکت آمازون مزه کرده و  این شرکت قصد داره سریالی هم از شاهکار مشهور تالکین یعنی ارباب حلقه ها بسازه.

طبق خبرهایی که اینجا بیان شده استدیوی آمازون به دنبال راهی برای ساختن یک مجموعۀ تلویزیونی از ارباب حلقه ها است. برای علاقه مندان به سری فیلمهای ارباب حلقه ها این بیشتر به یک فاجعه شبیهه چرا که در قدم اول بیشتر ما بعید میدونیم که هر سریالی که از این کتاب ساخته بشه بتونه قدرت فیلمهای  پیتر جکسون رو داشته باشه. به هرحال موسس کمپانی آمازون که یکی از افراد ثروتمند دنیا هم محسوب میشه  در تلاشه تا مزاکراتی رو دراین باره انجام بده.به هرحال هر سریالی که از ارباب حلقه ها ساخته بشه با توجه به موفقیت فیلمهای ساخته شده از اون با یک چالش بزرگ روبرو خواهد بود و اگر آمازون بتونه این مجوز رو به دست بیاره باید تلاش چشمگیری بکنه تا کاری در حد عالی به علاقه مندان تالکین بده

نباید این مسئله رو هم فراموش کنیم که یکی از دلایل موفقیت سریال بازی تاج و تخت علاوه بر داستان زیبا و ساخت خوب اون ، اشتیاق و تشنگی طرفداران مارتین به انتهای این کتاب بیست ساله س . افراد بسیاری هستند که سالهای زیادی رو در انتظار پایان این مجموعه بودند اما ارباب حلقه ها این شانس رو نداره و اگر قرار باشه توسط کسی ساخته بشه و یک پروژۀ بی نظیر ارائه بده تا جای خودش رو باز کنه  باز هم پایان داستان و حوادث بر بیننده روشنه

شیوا مقانلو با ۱۲ کتاب به نمایشگاه کتاب آمده است

شیوا مقانلو به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: امسال با ۱۲ عنوان کتاب در نمایشگاه حضور دارم که «افسانه اسلیپی هالو»، «زندگی شهری»، «مجموعه برترین فیلمنامه‌های جهان»، «ژانرهای سینمایی»، «بام تا شام مشاهیر»، «نور شعله ور»، «ژاله کش»، «پله»، «بونوئلی‌ها»، «دود مقدس»، «آنها کم از ماهی‌ها نداشتند» و مجموعه کتاب‌های «زندگی بزرگان» اسامی این ۱۲ عنوان است.

این نویسنده در توضیح انتشار آثار جدیدش اظهار کرد: از بین این ۱۲ عنوان، مجموعه داستان «افسانه اسلیپی هالو» و کتاب «مجموعه برترین فیلمنامه‌های جهان» برای نخستین بار در نمایشگاه عرضه شده است.

وی ادامه داد: «افسانه اسلیپی هالو» که از سوی نشر پریان عرضه شده است، اثری از «واشنگتن ایروینگ» پدر داستان کوتاه آمریکاست. این نخستین مجموعه کاملی است که از ایروینگ به فارسی برگردانده شده است. همچنین کتاب «مجموعه برترین فیلمنامه‌های جهان»، برای نخستین بار در ۱۰ جلد از سوی نشر سفیدسار منتشر شده است. من در این کار پژوهشی به عنوان دبیر و ویراستارمجموعه حضور داشتم.

مقانلو با اشاره به انتشار چاپ سوم مجموعه داستان «زندگی شهری» بعد از گذشت چند سال گفت: چاپ سوم مجموعه داستان «زندگی شهری» که چندین سال بود موفق به دریافت مجوز نمی‌شد، بالاخره مجوز گرفت و از سوی نشر بازتاب نگار منتشر شد. این نخستین مجموعه داستانی است که از «دونالد بارتلمی» به فارسی برگردانده شده و پدر ادبیات پست‌مدرن را به مخاطب ایرانی معرفی کرده است.

وی افزود: «ژانرهای سینمایی»، از سوی نشر بیدگل عرضه خواهد شد. این اثر مهم در حوزه نظری سینما، نامزد قلم زرین بهترین کتاب سال سینمای ایران در سال ۹۳ شد. همچین «بام تا شام مشاهیر»، از سوی نشر کتاب‌سرای تندیس، مجموعه‌ای بیوگرافیک و جذاب از زندگی روزمره و عادات کاری ۱۶۰ چهره معروف ادبی و هنری جهان از قرن شانزدهم تا امروز است.

«نور شعله‌ور»، نوشته تریسی شوالیه  از نشر کتاب‌سرای تندیس، «پله» از معروف‌ترین آثار کلاسیک ادبیات مهیج و کاراگاهی که فیلم‌های زیادی از روی آن ساخته شده، از کتابسرای تندیس،  «ژاله کش»، رمانی احساسی و تحسین شده از ادبیات مهاجرت، برنده جوایز «استوری» و «انیسفیلد ولف بوک» در آمریکا از سوی نشر چشمه، «بونوئلی‌ها» که مجموعه نوشته‌های کوتاه و سوررئالیستی «لوئیس بونوئل» از سوی نشرچشمه، مجموعه کتاب‌های «زندگی بزرگان»، زندگینامه‌هایی مصور و خواندنی و دقیق از چند چهره معروف جهان علم و ادبیات از سوی نشر ققنوس، مجموعه داستان «دود مقدس» از نشر ققنوس و مجموعه داستان «آنها کم ازماهی‌ها نداشتند» از نشرثالث، دیگر آثار شیوا مقانلو است که در نمایشگاه عرضه می‌شود.

شیوا مقانلو، مترجم، داستان‌نویس و مدرس دانشگاه در سال ۱۳۵۴ در مشهد متولد شد. او تاکنون بیش از ۳۵ عنوان کتاب در حوزه‌های سینما و ادبیات ترجمه و منتشر کرده است.

۵۱ مجموعه برتر فانتزی که تاکنون نگاشته شده است

داستان‌های پریانی که نقل عشق سلحشور به دختر پادشاه را نقل می‌کرد یا قصه‌های حماسی مبارزه میان شوالیه و اژدها، شکستن دیوان و ددان، جنگ مرد خوش‌طینت و بد‌طینت در کارزاری سخت، اساطیر زمینی که عاشق می‌شوند و برای رسیدن به هدفشان سلحشوری می‌کنند، اینها بخشی از داستان‌های فانتزی هستند که ما را با خود به دل خیال و هیجان می‌برند. «ارباب حلقه‌ها» یا «افسانه نارنینا» بخشی از نام‌های آشنای جهان فانتاستیک هستند که ما را در این سال‌ها بهت‌زده کرده‌اند. ادبیات فانتزی گونه پرطرفداری است که در از دل آن «هری پاتر» رکوردشکن حضور دارد. این گزارش نمایی از ۵۱ داستان فانتزی که باید پیش از مرگ خواندشان. البته تعداد اندکی از این آثار به فارسی ترجمه شده است؛ ولی شاید این گزارش تلنگری باشد برای ترجمه و در گامی جلوتر تالیف داستان‌های فانتزی، داستان‌هایی که سن و سال نمی شناسد. از بزرگ تا کوچک را در برمی‌گیرد.

۱- تاریخچه شاه قاتل نوشته باتریک راتفوس

گفتن اینکه کتاب راتفوس بهترین مجموعه فانتزی حال حاضر کتمان حقیقت نیست. این مجموعه فقط دو کتاب در این لحظه (خب، دوتا و نصفی) است، پس زمان کاملی برای جهش و شروع کردن است. داستانی غنی و متقاعد کننده پیرامون خیزش مردی جوان و برجسته که به جادوگری افسانه‌ای تبدیل می‌شود. داستان در زمانی روایت می‌شود که مرد جوان در میانسالی و عاری از قدرت جادوگریش است.

۲- بایگانی رعد و برق نوشته براندون ساندرسون

مجموعه‌ای دیگری که تنها دو کتاب آن تاکنون منتشر شده است. پس اکنون زمان آن رسیده درگیرش شد. جلد نخست در زمره کتاب‌های بزرگ است. بنابراین جلد دوم «بایگانی رعد و برق» احساس می‌شود بیشتر شبیه به چهار کتاب است. برحسب شانس، خارق العاده هستند. شما را متلاشی می‌کند. داستان شمشیرهای واقعاً بزرگ، سحر و صحنه‌هایی از نبردهایی عظیم.

۳- آوازی از یخ و آتش نوشنه جورج آر. آر. مارتین

«آوازهای یخ و آتش، مجموعه‌ای که «بازی تاج و تخت» بدان تعلق دارد، اثر کلاسیک مدرنی است. اگر از سریال شبکه HBO لذت می‌برید، به خودتان مدیون هستید تا کتاب‌های را بخوانید. فقط برای شروعی واقعاً متراکم و پایانی گل و گشاد آماده شوید.

۴- ارباب حلقه‌ها نوشته جی آر آر تالکین

اگر فهرستی از بهترین کتاب‌های فانتزی را می‌خوانید، صفر درصد شانس وجود دارد که نام «ارباب حلقه‌ها» را نخوانده باشید. اما فقط در این مورد که شما به نحوی نامش را نخوانده باشید، باید بخوانید. خواندن کتاب نیاز است. برای تمام فانتزی‌ها یک پیش‌نیاز است.

۵- نورآور نوشته برنت ویکس

کتاب‌های فانتزی مستحکم با سیستم پیچیده و مفتون‌گر از جادو. کمی شبیه به اثر حلقه‌های قدرت در کتاب‌های کمیک «فانوس سبز»، به جز اینکه در یک جهان فانتستیک فضاسازی شده است.

۶- مواد تیره او نوشته فیلیپ پولمن

کتاب داستان فانتزی و کلاسیک مملو از جادوگران، معاشران حیوانی جادویی و خرسهای قطبی خفن زره‌پوش. این کتاب‌ها برای نوجوانان نوشته شده است؛ ولی خواندنش هنوز برای بزرگسالان نیز جذاب است.

۷ – جهان مدور نوشته تری پراشت

«جهان مدور» یک چرخه فانتزی سنتی نیست؛‌ لیکن بیش از یک مضمون فانتزی است. در کل مجموعه‌ای طنزآمیز از کتاب‌ها، داستان‌های کوتاه، دایره المعارف و نقشه‌‌هاست. چهل کتاب در هشت خط داستانی متفاوت از این مجموعه منتشر شده است، لذت یک تعهد کامل است. از بد ماجرا تری پراشت اوایل امسال درگذشت و کتاب نهایی «جهان مدرو» با عنوان «تاج پادشاهی شبان» انتظار می‌رود پاییز امسال در قفسه‌ها ظاهر شوند.

۸- قانون نخست نوشته جو آبرکرومبی

به خشنی، زمختی، پیش‌بینی ناپذیری «بازی تاج و تخت»؛ ولی با عطوفت، شوخ طبعی و صحنه‌های بازی بیشتر. این مجموعه شما را فالفور به درون خواهد کشید و به شما احساس عشق توام با دردسرهایش می‌بخشد، با شخصیت های اصلی وضع شما بغرنج خواهد شد.

۹ – سه‌گانه شمشیر شانارا نوشته تری بروکس

الوس، ارباب تاریکی و ماموریت‌هایی برای بازیابی شمشیرهای اسطوره‌ای تا بر گفته ارباب تاریکی چیره شد. اینها کتاب‌هایی کلاسیک و فانتزی حماسی هستند که حسی به شدت مهیب همچون «ارباب حلقه‌ها» در آن دوران می‌هدهد که لزوماً چیزی بدی نیست. به هر حال «ارباب حلقه‌ها» به درستی خیلی خیلی خوب هست.

۱۰- چرخه ابلیس نوشته پیتر وی برت

یک «سفر قهرمان» نقل شد به واسطه چند پروتاگونیست و صحنه‌پردازی. همان طور که نام کتاب اشاره می‌کند، «چرخه ابلیس» در جهان پیچیده و مفتون‌گر وجود دارد، جایی که انسان‌ها و شیاطین مجبور به زندگی کردن در شکل‌های عجیب و غریب ثابت با یکدیگر هستند و  آنچه رخ می‌دهد را جستجو می‌کنند؛ زمانی که انسان‌ها در نهایت به جایگاهی دست می‌یابند.

۱۱- سه‌گانه استاد معما نوشته پاتریشیا ای مک‌کیلیپ

در جهانی وابسته به اورپای شمالی غربی صحنه‌سازی شده است و با خاندانی سلطنتی مبدل همچون مردم عادی، ارواح وراج و عشاق بدشانس. «سه‌گانه استاد معما» قدری شبیه به فانتزی معاصر معادل با برخی داستان‌های شکسپیری است. لیکن با هیولاهای تغییرشکل‌پذیر، جادو و بله، مقدار زیادی معما.

۱۲- زاده مه نوشته براندون ساندرسون

قلب این مجموعه در سیستم پیچیده و زیرکانه توسعه یافته جادویی است که بدان قدرت می‌دهد. آلومانسرس (جادوی مخصوص زاده مه) قابلیت‌های متفاوتی دارد که به فلزات مختلف گره خورده است و هیجان واقعی در تماشای شخصیت‌هایی وجود دارد که مهارت و نیروهای ترکیبی خود را آموزش می‌دهند و استادی می‌کنند وقتی در تلاش‌اند رژیمی فاسد و سرکوبگر را سرنگون سازند.

۱۳ – دنباله نجیب‌زادگان حرامزاده نوشته اسکات لینچ

سارقانف دزدان دریایی و یک مجموعه به زیبایی طرح‌ریزی شده از سرقت‌ها همان لذتی است که در تماشا کردن آشکار می‌شود. این مجموعه بدون اشتراکش از شکست قلب و فقدان نیست؛ لیکن رنج‌های پروتاگونیست‌هایش با یک صحنه لذت‌بخش شرارت و  حیله‌گری و ملایم می‌شود. «یازده یار اوشن» با «دزدان دریایی کارائیب» ملاقات می‌کنند و آنان با «رابین هود».

۱۴- سه‌گانه وراثت نوشته ان. کی. جسمین

جهانی به وضوح متصور شده جایی که خداین برده هستند و هیچ چیزی آن گونه که باید باشد به نظر نمی‌رسد. خانم جسمین ماهرانه تمام استعاره‌های فانتزی کهنه را در مرحله خلق یک جهان زیبا و سرشار از شخصیت‌های جذاب و لحظات گیج کننده دگرگون می‌کند که شما را خواهان بیش از این رها خواهد کرد.

۱۵- سه‌گانه سوداگران کشتی‌نشین نوشته رابین هاب

داستان‌های حماسی دریا و قصه‌های دزدان دریایی.. به جز آنکه تمام کشتی‌ها جادویی و حساس هستند و نوعی ذهنیت داشتن نسبت به خویشتن در زمان وجود دارد. «‌کشتی‌نشینان»  فکربرانگیز آنان را با اخلاف خردمندانش همراهی می‌کند و اغلب به اندازه شخصیت‌های انسانی بیگانه از آنان شخصیت‌پردازی شده‌اند

ادامه دارد….

افتتاح پرتال بوک پیج

همونطور که در جریان هستید به درخواست کاربران و جهت بالا بردن سرعت دسترسی به اطلاعات پرتال سایت در حال راه اندازی میباشد.

از این ببعد علاوه بر انجمن بوک پیج، میتوانید اخبار و رویدادهای سایت رو در پرتال دنبال کنید.

دوستان نویسنده یا مترجمی که تمایل به ارائه کارشون در کتابخانه دارند میتونند کاور، خلاصه ای از متن کتاب و فایل پی دی اف اثرشون رو به ای دی تلگرام من @proti و یا پیام خصوصی به یکی از مدیران داخل انجمن ارسال کنند

دوستان مترجم کتاب یا کمیک بازانی که مایلند اثرشون در فروشگاه قرار بگیره هم جهت اطلاع از شرایط با من در تماس باشند.

با تشکر

مدیریت وب سایت بوک پیج

 

الدریم ایفای نقش بوک پیج

از تغییرات جدید سایت  به درخواست کاربران و برای تمرین نویسندگی بخش ایفای نقشه

علاقه مندان به شرکت در الدریم میتونن وارد اینجا بشن و به مدیر ایفای نقش در بخش مربوطه درخواست بدن.شروع دور جدید بازی از ابتدای تابستان خواهد بود.

 

جایزه ادبی هوگو برای بهترین رمان

جایزه هوگو برای بهترین رمان یکی از جوایز هوگو می‌باشد که در هرسال برای داستان‌های علمی تخیلی یا داستان‌های فانتزی با ۴۰ هزار کلمه و یا بیشتر، در نظر گرفته می‌شود که در طول سال گذشته به زبان انگلیسی منتشر و یا ترجمه‌شده باشند. بخش‌های داستان کوتاه، novelette و novella نیز جایزه‌هایی مخصوص به خود دارند. جایزه هوگو را به عنوان «ویترینی مطلوب برای داستان تخیلی اندیشمندانه» و «شناخته‌شده‌ترین جایزه ادبی برای تقریر داستان‌های علمی تخیلی» توصیف می‌کنند

این جایزه از ۱۹۵۳ تاکنون به نویسندگان علمی- تخیلی و داستان‌های فانتزی داده‌شده که از مشهورترین برندگان این جایزه می‌توان به ایزاک آسیموف، آرتورسی کلارک، نیل گیمن و جی کی رولینگ اشاره کرد.

امسال نیز مراسم اهدای این جوایز در مردادماه انجام گرفت. به نقل از «گاردین»، طی سال‌های گذشته دو گروه «پاپی‌های غمگین» (Sad Puppies) و «پاپی‌های خشمگین» (Rabid Puppies) تلاش کردند تا این جایزه را در جهت آثار منتخب و خاص خود هدایت کنند. هر دو این گروه‌ها مدعی بودند که ادبیات علمی تخیلی به طور انحصاری در سیطره لیبرال‌ها و گروه‌های متعصب چپ قرارگرفته است.

برندگان جایزه «هوگو» با رأی‌گیری از کسانی که در حمایت از رویدادهای «وردکان»، مجمع جهانی ادبیات علمی تخیلی (Worldcon) حق عضویت پرداخته و در آن‌ها شرکت کرده‌اند شناخته و معرفی می‌شوند. رأی‌دهندگان واجد شرایط با استفاده از گزینه «جایزه نه» فهرست‌هایی را که با آن‌ها موافق نیستند از گردونه رقابت خارج می‌کنند؛ که امسال فهرست‌های معرفی‌شده از سوی گروه‌های «پاپی» ها دچار چنین سرنوشتی شدند. در سال ۲۰۱۵ ۵ فهرست در بخش‌ها بهترین داستان‌ها کوتاه و رمان کوتاه نیز مشمول چنین انتخابی شده بودند؛ تعدادی که از زمان قرار گرفتن گزینه «جایزه نه» در سال ۱۹۵۳ تا آن زمان بی‌سابقه بوده است.

با این وجود در سال ۲۰۱۶ تنها دو فهرست شامل این گزینه شدند که در بخش‌های کوچک‌تر آثار مرتبط و بهترین آثار پرطرفدار بودند.

جایزه بهترین رمان امسال به «فصل پنجم» (The Fifth Season) نوشته «ان‌کی جمیسین» تعلق گرفت که داستانی با جزئیات غنی درباره سیاره‌ای در مواجهه با فصلی متناوب و فاجعه‌بار در اثر تغییرات آب‌وهوایی قرارگرفته است را حکایت می‌کند. «جمیسین» پیش از این از سوی «تئودور بیل»، مسئول هماهنگی گروه «پاپی‌های خشمگین» به‌شدت موردانتقاد قرارگرفته و به دلیل «وحشی تحصیل‌کرده اما نادان» خواندن این نویسنده زن سیاه‌پوست از انجمن نویسندگان علمی تخیلی و فانتزی آمریکا اخراج شده بود.

در بخش رمان کوتاه، جایزه «هوگو» به «بینتی» (Binti) نوشته «ان‌اندی آکرافور» (Nnedi Okorafor) اهدا شد؛ این داستان که حکایت عضوی از جامعه «هیمبا» (قوم ۵۰ هزار نفره در شمال نامیبیا) در زمین به دانشگاه بین ستارگان راه می‌آبد است پیش از این جایزه ادبی «نبیولا» (سحابی) را از آن خودکرده بود.

هم‌چنین در بخش داستان بلند (Novelette) به «هآو جینگفانگ» برای نوشتن کتاب «پکن شکست‌خورده» (Folding Beijing) از چین اهدا شد؛ این اثر توسط «کن لیو» به انگلیسی ترجمه‌شده است.

این در حالی است که جوایز بخش‌های داستان کوتاه، ویراستاری داستان بلند، ویراستاری داستان کوتاه و بهترین هنرمند حرفه‌ای همگی به نامزدهای زن فهرست نهایی تعلق‌گرفته است. در این بخش‌ها «نوآمی کریتزر» برای داستان «عکس‌های گربه لطفاً» (Cat Pictures Please)، «الن داتلاو»، «شیلا ای گیلبرت» و «آبیگیل لارسون» به عنوان برنده معرفی شدند.

در دیگر بخش‌ها «نیل گایمن» جایزه بهترین داستان مصور را به همراه «جی‌اچ ویلیامز سوم» برای «مرد شنی» پیش‌درآمد (Sandman: Overture) گرفته و «جسیکا جونز» برنده بهترین بازیگر نقش شخصیت یک فیلم علمی تخیلی شد.

 

کتابخوانی دسته‌جمعی نوجوانان در فرهنگسرای رسانه

«کتابخوانی دسته‌جمعی نوجوانان» از برنامه‌های ترویج کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان است که هر دو هفته یک‌بار چهارشنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در کافه داستان فرهنگسرای رسانه برگزار می‌شود.

به گزارش ایبنا:
این برنامه به همت رضوان خرمیان، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان، برگزار می‌شود و در هر جلسه یک کتاب برای مطالعه به نوجوانان پیشنهاد داده می‌شود. بچه‌ها در طول دو هفته کتاب را تهیه و مطالعه می‌کنند، سپس در برنامه «کتابخوانی دسته‌جمعی نوجوانان» که با حضور نویسنده یا مترجم کتاب برگزار می‌شود، نظرات و پرسش‌هایشان را درباره اثر خوانده‌شده مطرح می‌کنند.

تاکنون ۲ جلسه از این برنامه تشکیل‌شده و در این جلسات کتاب‌های «غول بزرگ مهربان» نوشته رولد دال با ترجمه محبوبه نجف‌خوانی و «قلب‌های نارنجی» نوشته مینو کریم زاده برای خوانش گروهی و بررسی به مخاطبان معرفی‌شده است.

جلسه سوم این برنامه چهارشنبه (هفتم مهرماه ۱۳۹۵) در فرهنگسرای رسانه برگزار می‌شود. در این جلسه با حضور رضوان خرمیان و مینو کریم زاده، بعد از خوانش و بررسی کتاب «قلب‌های نارنجی» کتاب «کنسرو غول» نوشته مهدی رجبی به بچه‌ها معرفی می‌شود.

رمان «قلب‌های نارنجی» درباره نوجوان امروز و مسائل آن‌هاست و بیشتر درباره بچه‌هایی حرف می‌زند که دوست دارند، دیده شوند. شخصیت اصلی اثر، دختری به نام «ساده» است که خانواده‌ متوسطی دارد و با دختری به نام «آلما» آشنا می‌شود که از خانواده مرفه‌تری است. ماجراهایی در داستان به وجود می‌آید که شخصیت آلما تحت تأثیر ساده تغییر می‌کند

 

عاشقان آسیموف و کتاب جدید تندیس

کودکی ده ساله بودم. عاشق کتاب خواندن، مخصوصاً کتاب‌های علمی و کتاب‌های ستاره شناسی. در کتابخانه‌ی محلمان عضو شدم که پر از این جور کتاب‌ها بود. کتابی به امانت گرفتم و به خانه آمدم. کتابی به نام «انسان در فضا» نوشته‌ی آیزاک آسیموف.

آن نخستین کتابی بود که از آیزاک می‌خواندم. چقدر روان و لذت بخش بود. عصر همان روز مادرم پرسید: «این کتاب رو می‌خونی، چیزی هم می‌فهمی؟»

با غرور گفتم: «پس چی که می‌فهمم! تمومش هم کردم!»

جادوی آیزاک آسیموف اثر کرد. از آن روز، تا کنون بیش از ۲۵ سال گذشته و من عملاً در تمام این مدت با کتاب‌های آیزاک زندگی کرده‌ام و حساب چیزهایی که از او آموخته‌ام، از دستم در رفته است. هنوز که هنوز است، اولویت اولم برای کتاب خریدن و کتاب خواندن، آیزاک آسیموف است و اگر کتابی از او ببینم که در کتابخانه‌ام نباشد، برای خریدن آن حتی یک لحظه هم تردید نخواهم کرد.

اما حیف که دوستان مترجم دیگر علاقه‌یشان را به آیزاک از دست داده‌اند. سال‌ها می‌گذرد تا این که کتاب جدیدی از او در ایران منتشر شود. برای یک هوادار آیزاک آسیموف چاره‌ای نمی‌ماند جز این که خود آستین بالا بزند و یکی از کتاب‌های پر شمار او را بردارد و ترجمه کند.

امیدوارم این کتاب، ادای دینی باشد به پاس همه‌ی آن چیزهایی که من از آیزاک آموخته‌ام. این آموخته‌ها، حتی شامل آشنایی با زبان انگلیسی که بوسیله‌ی آن، این کتاب را ترجمه کرده‌ام هم می‌شود!

این کتاب را هم اینک میتوانید از نشر تندیس خریداری کنید