مجموعه بنیاد کهکشانی

مجموعه بنیاد کهکشان

نویسنده: ایزاک آسیموف

مجموعه‌ی بنیاد نام مجموعه‌ای ۷ جلدی از آیزاک آسیموف است که مشهورترین مجموعه‌ی علمی-تخیلی خوانده شده‌است. داستان این مجموعه به ترتیب زمان انتشار پیش نمی‌رود، بلکه آسیموف ابتدا جلدهای سوم (بنیاد)، چهارم(بنیاد و امپراطوری) و پنجم (بنیاد دوم) را نوشت و سپس با وقفه‌ای طولانی مدت و بر اثر اصرار خوانندگان جلدهای ششم (لبه‌ی بنیاد) و هفتم (بنیاد و زمین) را به آن افزود. پس از آن با وقفه‌ای نسبتا طولانی جلد اول مجموعه (سرآغاز بنیاد) و در نهایت نیز اندکی پیش از مرگش جلد دوم (پیشبرد بنیاد) را نوشته‌است.
برای نوشتن سه‌گانه اول  این داستان،آسیموف  از ظهور و سقوط امپراتوری روم الهام گرفت. کتابهای سه‌گانه به صورت مجموعه داستان‌هایی نوشته شدند که ربط مستقیمی به هم نداشتند اما در یک هستی اتفاق می‌افتادند. دنیای سه‌گانه امپراتوری رو به زوال کهکشانی است. آسیموف در این مجموعه امپراتوری را به تصویر کشیده که دوازده هزار سال است پا بر جاست و از بیست و پنج میلیون سیاره مسکونی تشکیل شده‌است.

ریاضی‌دانی به نام هری سلدون راهی می‌یابد تا با استفاده از ریاضیات سیر آینده‌ی تاریخ را پیشگویی کند. او این دانش جدید را «روان‌تاریخ» می‌نامد و با استفاده از آن سقوط قریب الوقوع امپراتوری کهکشانی را پیش‌بینی می‌کند.
چهارگانه
آسیموف خود می‌گوید به علت اصرار خوانندگان و ناشر، دوباره سراغ مجموعه‌ی بنیاد رفت، و چهارداستان بلند دیگر به سه‌گانه‌ی بنیاد افزود، که نتیجه‌ی آن هفتگانه‌ای شد که فهرست آن قبل‌تر ذکر شد.
اولین کتابی که به سه‌گانه افزوده شد، جلد ششم آن بود، که البته در آن زمان جلد چهارم محسوب می‌شد و ماجراهای بنیاد، بعد از جلد سوم آن را دنبال می‌کرد.
کتاب بعدی که آسیموف نوشت، جلد آخر آن یعنی بنیاد و زمین بود.
دوگانه
بعدها آسیموف احساس کرد باید قدری بیشتر درباره‌ی بنیاد توضیح بدهد (و احتمالاً باز هم اصرار خوانندگان و ناشران در این زمینه نقش داشت) برای همین جلد اول مجموعه، تحت عنوان سرآغاز بنیاد کهکشانی را نوشت. آخرین داستان بلند مجموعه‌ی بنیاد و آخرین داستان بلندی که آیزاک آسیموف نوشت، پیشبرد بنیاد نام دارد. این داستان ادامه‌ی کتاب اول است و ماجراهای آن مربوط به زندگی شخصیت اول، کتاب اول می‌باشد.
پس از مرگ آسیموف سه دنباله دیگر برای بنیاد نوشته شد:

خطر بنیاد (نوشته‌ی گریگوی بنفورد)

بنیاد و آشوب (نوشته‌ی گرگ بیر)

موفقیت بنیاد (نوشته‌ی دیوید برین)

دانلود تمام مجموعه

دانلود کتابها به تفکیک

سرآغاز بنیاد کهکشانی

پیشبرد بنیاد کهکشانی

ظهور امپراتوری کهکشانها

سرگذشت بنیاد کهکشانی

جنگ امپراتوری کهکشانها

سقوط امپراتوری کهکشانها

لبه بنیاد کهکشانها

بنیاد کهکشان و زمین

به کجا میرویم؟

نام کتاب: به کجا میرویم؟

نویسنده:ایزاک آسیموف

آیزاک آسیموف یا به روایتی اِسحاق عاصِم‌اُف (۲ ژانویه ۱۹۲۰ – ۶ آوریل ۱۹۹۲) نویسندهٔ یهودی‌الاصل آمریکایی روسی تبار ژانرهای علمی، علمی-تخیلی، فانتزی، وحشت و دکتر در بیوشیمی بود. شهرت اصلی او بیشتر به خاطر سری بنیاد (در ایران سری امپراتوری کهکشانی) است. قوانین سه‌گانهٔ رباتیک وی از شهرت جهانی برخوردار است و دایره‌المعارف بریتانیکا وی را واضع واژه رباتیک در زبان انگلیسی می‌شناسد. وی بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب در تمام دسته‌های اصلی رده‌بندی دیوی (به جز فلسفه) دارد و سیارک آسیموف ۵۰۲۰ به افتخار وی نامگذاری شده. برای دانلود این کتاب به ادامه مطلب مراجعه کنید.

لینک دانلود

باشگاه معما

باشگاه معما

نویسنده: آیزاک آسیموف
مترجم:فرزانه طاهری
یکی از معدود کتابهای غیر علمی و صرفا داستانی اسیموف که به نوعی گرته برداری از شرلوک هولمز است. این کتاب مشتمل بر چندین داستان پلیسی است که کاراگاه قصه یک پیشخدمت است که نه با تکیه بر نبوغ فوق انسانی که با تکیه بر جزییاتی که به نظر دیگران نرسیده معماها را حل می کند.
حق تکثیر:‫[ت‍ه‍ران‌]‬: نشر ش‍ق‍ای‍ق‌‏‫، ۱۳۷۲