شیوا مقانلو با ۱۲ کتاب به نمایشگاه کتاب آمده است

شیوا مقانلو به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: امسال با ۱۲ عنوان کتاب در نمایشگاه حضور دارم که «افسانه اسلیپی هالو»، «زندگی شهری»، «مجموعه برترین فیلمنامه‌های جهان»، «ژانرهای سینمایی»، «بام تا شام مشاهیر»، «نور شعله ور»، «ژاله کش»، «پله»، «بونوئلی‌ها»، «دود مقدس»، «آنها کم از ماهی‌ها نداشتند» و مجموعه کتاب‌های «زندگی بزرگان» اسامی این ۱۲ عنوان است.

این نویسنده در توضیح انتشار آثار جدیدش اظهار کرد: از بین این ۱۲ عنوان، مجموعه داستان «افسانه اسلیپی هالو» و کتاب «مجموعه برترین فیلمنامه‌های جهان» برای نخستین بار در نمایشگاه عرضه شده است.

وی ادامه داد: «افسانه اسلیپی هالو» که از سوی نشر پریان عرضه شده است، اثری از «واشنگتن ایروینگ» پدر داستان کوتاه آمریکاست. این نخستین مجموعه کاملی است که از ایروینگ به فارسی برگردانده شده است. همچنین کتاب «مجموعه برترین فیلمنامه‌های جهان»، برای نخستین بار در ۱۰ جلد از سوی نشر سفیدسار منتشر شده است. من در این کار پژوهشی به عنوان دبیر و ویراستارمجموعه حضور داشتم.

مقانلو با اشاره به انتشار چاپ سوم مجموعه داستان «زندگی شهری» بعد از گذشت چند سال گفت: چاپ سوم مجموعه داستان «زندگی شهری» که چندین سال بود موفق به دریافت مجوز نمی‌شد، بالاخره مجوز گرفت و از سوی نشر بازتاب نگار منتشر شد. این نخستین مجموعه داستانی است که از «دونالد بارتلمی» به فارسی برگردانده شده و پدر ادبیات پست‌مدرن را به مخاطب ایرانی معرفی کرده است.

وی افزود: «ژانرهای سینمایی»، از سوی نشر بیدگل عرضه خواهد شد. این اثر مهم در حوزه نظری سینما، نامزد قلم زرین بهترین کتاب سال سینمای ایران در سال ۹۳ شد. همچین «بام تا شام مشاهیر»، از سوی نشر کتاب‌سرای تندیس، مجموعه‌ای بیوگرافیک و جذاب از زندگی روزمره و عادات کاری ۱۶۰ چهره معروف ادبی و هنری جهان از قرن شانزدهم تا امروز است.

«نور شعله‌ور»، نوشته تریسی شوالیه  از نشر کتاب‌سرای تندیس، «پله» از معروف‌ترین آثار کلاسیک ادبیات مهیج و کاراگاهی که فیلم‌های زیادی از روی آن ساخته شده، از کتابسرای تندیس،  «ژاله کش»، رمانی احساسی و تحسین شده از ادبیات مهاجرت، برنده جوایز «استوری» و «انیسفیلد ولف بوک» در آمریکا از سوی نشر چشمه، «بونوئلی‌ها» که مجموعه نوشته‌های کوتاه و سوررئالیستی «لوئیس بونوئل» از سوی نشرچشمه، مجموعه کتاب‌های «زندگی بزرگان»، زندگینامه‌هایی مصور و خواندنی و دقیق از چند چهره معروف جهان علم و ادبیات از سوی نشر ققنوس، مجموعه داستان «دود مقدس» از نشر ققنوس و مجموعه داستان «آنها کم ازماهی‌ها نداشتند» از نشرثالث، دیگر آثار شیوا مقانلو است که در نمایشگاه عرضه می‌شود.

شیوا مقانلو، مترجم، داستان‌نویس و مدرس دانشگاه در سال ۱۳۵۴ در مشهد متولد شد. او تاکنون بیش از ۳۵ عنوان کتاب در حوزه‌های سینما و ادبیات ترجمه و منتشر کرده است.

۵۱ مجموعه برتر فانتزی که تاکنون نگاشته شده است

داستان‌های پریانی که نقل عشق سلحشور به دختر پادشاه را نقل می‌کرد یا قصه‌های حماسی مبارزه میان شوالیه و اژدها، شکستن دیوان و ددان، جنگ مرد خوش‌طینت و بد‌طینت در کارزاری سخت، اساطیر زمینی که عاشق می‌شوند و برای رسیدن به هدفشان سلحشوری می‌کنند، اینها بخشی از داستان‌های فانتزی هستند که ما را با خود به دل خیال و هیجان می‌برند. «ارباب حلقه‌ها» یا «افسانه نارنینا» بخشی از نام‌های آشنای جهان فانتاستیک هستند که ما را در این سال‌ها بهت‌زده کرده‌اند. ادبیات فانتزی گونه پرطرفداری است که در از دل آن «هری پاتر» رکوردشکن حضور دارد. این گزارش نمایی از ۵۱ داستان فانتزی که باید پیش از مرگ خواندشان. البته تعداد اندکی از این آثار به فارسی ترجمه شده است؛ ولی شاید این گزارش تلنگری باشد برای ترجمه و در گامی جلوتر تالیف داستان‌های فانتزی، داستان‌هایی که سن و سال نمی شناسد. از بزرگ تا کوچک را در برمی‌گیرد.

۱- تاریخچه شاه قاتل نوشته باتریک راتفوس

گفتن اینکه کتاب راتفوس بهترین مجموعه فانتزی حال حاضر کتمان حقیقت نیست. این مجموعه فقط دو کتاب در این لحظه (خب، دوتا و نصفی) است، پس زمان کاملی برای جهش و شروع کردن است. داستانی غنی و متقاعد کننده پیرامون خیزش مردی جوان و برجسته که به جادوگری افسانه‌ای تبدیل می‌شود. داستان در زمانی روایت می‌شود که مرد جوان در میانسالی و عاری از قدرت جادوگریش است.

۲- بایگانی رعد و برق نوشته براندون ساندرسون

مجموعه‌ای دیگری که تنها دو کتاب آن تاکنون منتشر شده است. پس اکنون زمان آن رسیده درگیرش شد. جلد نخست در زمره کتاب‌های بزرگ است. بنابراین جلد دوم «بایگانی رعد و برق» احساس می‌شود بیشتر شبیه به چهار کتاب است. برحسب شانس، خارق العاده هستند. شما را متلاشی می‌کند. داستان شمشیرهای واقعاً بزرگ، سحر و صحنه‌هایی از نبردهایی عظیم.

۳- آوازی از یخ و آتش نوشنه جورج آر. آر. مارتین

«آوازهای یخ و آتش، مجموعه‌ای که «بازی تاج و تخت» بدان تعلق دارد، اثر کلاسیک مدرنی است. اگر از سریال شبکه HBO لذت می‌برید، به خودتان مدیون هستید تا کتاب‌های را بخوانید. فقط برای شروعی واقعاً متراکم و پایانی گل و گشاد آماده شوید.

۴- ارباب حلقه‌ها نوشته جی آر آر تالکین

اگر فهرستی از بهترین کتاب‌های فانتزی را می‌خوانید، صفر درصد شانس وجود دارد که نام «ارباب حلقه‌ها» را نخوانده باشید. اما فقط در این مورد که شما به نحوی نامش را نخوانده باشید، باید بخوانید. خواندن کتاب نیاز است. برای تمام فانتزی‌ها یک پیش‌نیاز است.

۵- نورآور نوشته برنت ویکس

کتاب‌های فانتزی مستحکم با سیستم پیچیده و مفتون‌گر از جادو. کمی شبیه به اثر حلقه‌های قدرت در کتاب‌های کمیک «فانوس سبز»، به جز اینکه در یک جهان فانتستیک فضاسازی شده است.

۶- مواد تیره او نوشته فیلیپ پولمن

کتاب داستان فانتزی و کلاسیک مملو از جادوگران، معاشران حیوانی جادویی و خرسهای قطبی خفن زره‌پوش. این کتاب‌ها برای نوجوانان نوشته شده است؛ ولی خواندنش هنوز برای بزرگسالان نیز جذاب است.

۷ – جهان مدور نوشته تری پراشت

«جهان مدور» یک چرخه فانتزی سنتی نیست؛‌ لیکن بیش از یک مضمون فانتزی است. در کل مجموعه‌ای طنزآمیز از کتاب‌ها، داستان‌های کوتاه، دایره المعارف و نقشه‌‌هاست. چهل کتاب در هشت خط داستانی متفاوت از این مجموعه منتشر شده است، لذت یک تعهد کامل است. از بد ماجرا تری پراشت اوایل امسال درگذشت و کتاب نهایی «جهان مدرو» با عنوان «تاج پادشاهی شبان» انتظار می‌رود پاییز امسال در قفسه‌ها ظاهر شوند.

۸- قانون نخست نوشته جو آبرکرومبی

به خشنی، زمختی، پیش‌بینی ناپذیری «بازی تاج و تخت»؛ ولی با عطوفت، شوخ طبعی و صحنه‌های بازی بیشتر. این مجموعه شما را فالفور به درون خواهد کشید و به شما احساس عشق توام با دردسرهایش می‌بخشد، با شخصیت های اصلی وضع شما بغرنج خواهد شد.

۹ – سه‌گانه شمشیر شانارا نوشته تری بروکس

الوس، ارباب تاریکی و ماموریت‌هایی برای بازیابی شمشیرهای اسطوره‌ای تا بر گفته ارباب تاریکی چیره شد. اینها کتاب‌هایی کلاسیک و فانتزی حماسی هستند که حسی به شدت مهیب همچون «ارباب حلقه‌ها» در آن دوران می‌هدهد که لزوماً چیزی بدی نیست. به هر حال «ارباب حلقه‌ها» به درستی خیلی خیلی خوب هست.

۱۰- چرخه ابلیس نوشته پیتر وی برت

یک «سفر قهرمان» نقل شد به واسطه چند پروتاگونیست و صحنه‌پردازی. همان طور که نام کتاب اشاره می‌کند، «چرخه ابلیس» در جهان پیچیده و مفتون‌گر وجود دارد، جایی که انسان‌ها و شیاطین مجبور به زندگی کردن در شکل‌های عجیب و غریب ثابت با یکدیگر هستند و  آنچه رخ می‌دهد را جستجو می‌کنند؛ زمانی که انسان‌ها در نهایت به جایگاهی دست می‌یابند.

۱۱- سه‌گانه استاد معما نوشته پاتریشیا ای مک‌کیلیپ

در جهانی وابسته به اورپای شمالی غربی صحنه‌سازی شده است و با خاندانی سلطنتی مبدل همچون مردم عادی، ارواح وراج و عشاق بدشانس. «سه‌گانه استاد معما» قدری شبیه به فانتزی معاصر معادل با برخی داستان‌های شکسپیری است. لیکن با هیولاهای تغییرشکل‌پذیر، جادو و بله، مقدار زیادی معما.

۱۲- زاده مه نوشته براندون ساندرسون

قلب این مجموعه در سیستم پیچیده و زیرکانه توسعه یافته جادویی است که بدان قدرت می‌دهد. آلومانسرس (جادوی مخصوص زاده مه) قابلیت‌های متفاوتی دارد که به فلزات مختلف گره خورده است و هیجان واقعی در تماشای شخصیت‌هایی وجود دارد که مهارت و نیروهای ترکیبی خود را آموزش می‌دهند و استادی می‌کنند وقتی در تلاش‌اند رژیمی فاسد و سرکوبگر را سرنگون سازند.

۱۳ – دنباله نجیب‌زادگان حرامزاده نوشته اسکات لینچ

سارقانف دزدان دریایی و یک مجموعه به زیبایی طرح‌ریزی شده از سرقت‌ها همان لذتی است که در تماشا کردن آشکار می‌شود. این مجموعه بدون اشتراکش از شکست قلب و فقدان نیست؛ لیکن رنج‌های پروتاگونیست‌هایش با یک صحنه لذت‌بخش شرارت و  حیله‌گری و ملایم می‌شود. «یازده یار اوشن» با «دزدان دریایی کارائیب» ملاقات می‌کنند و آنان با «رابین هود».

۱۴- سه‌گانه وراثت نوشته ان. کی. جسمین

جهانی به وضوح متصور شده جایی که خداین برده هستند و هیچ چیزی آن گونه که باید باشد به نظر نمی‌رسد. خانم جسمین ماهرانه تمام استعاره‌های فانتزی کهنه را در مرحله خلق یک جهان زیبا و سرشار از شخصیت‌های جذاب و لحظات گیج کننده دگرگون می‌کند که شما را خواهان بیش از این رها خواهد کرد.

۱۵- سه‌گانه سوداگران کشتی‌نشین نوشته رابین هاب

داستان‌های حماسی دریا و قصه‌های دزدان دریایی.. به جز آنکه تمام کشتی‌ها جادویی و حساس هستند و نوعی ذهنیت داشتن نسبت به خویشتن در زمان وجود دارد. «‌کشتی‌نشینان»  فکربرانگیز آنان را با اخلاف خردمندانش همراهی می‌کند و اغلب به اندازه شخصیت‌های انسانی بیگانه از آنان شخصیت‌پردازی شده‌اند

ادامه دارد….

افتتاح پرتال بوک پیج

همونطور که در جریان هستید به درخواست کاربران و جهت بالا بردن سرعت دسترسی به اطلاعات پرتال سایت در حال راه اندازی میباشد.

از این ببعد علاوه بر انجمن بوک پیج، میتوانید اخبار و رویدادهای سایت رو در پرتال دنبال کنید.

دوستان نویسنده یا مترجمی که تمایل به ارائه کارشون در کتابخانه دارند میتونند کاور، خلاصه ای از متن کتاب و فایل پی دی اف اثرشون رو به ای دی تلگرام من @proti و یا پیام خصوصی به یکی از مدیران داخل انجمن ارسال کنند

دوستان مترجم کتاب یا کمیک بازانی که مایلند اثرشون در فروشگاه قرار بگیره هم جهت اطلاع از شرایط با من در تماس باشند.

با تشکر

مدیریت وب سایت بوک پیج

 

الدریم ایفای نقش بوک پیج

از تغییرات جدید سایت  به درخواست کاربران و برای تمرین نویسندگی بخش ایفای نقشه

علاقه مندان به شرکت در الدریم میتونن وارد اینجا بشن و به مدیر ایفای نقش در بخش مربوطه درخواست بدن.شروع دور جدید بازی از ابتدای تابستان خواهد بود.